Ucuz ve İndirimli Elektrik Yöntemleri

Ucuz ve İndirimli Elektrik Yöntemleri

Günümüz şartlarında olmazsa olmazlardan olan elektrik, elektronik cihazlarımızın çalışması için gerekli olan enerjiyi tahsil etmektedir. Gerek cebimizdeki akıllı telefonlar olsun gerekse mutfak içerisindeki beyaz eşyalarımız olsun tüm araç gereçlerimizin çalışması için elektrik gereklidir. Elektrik genel olarak yenilenebilir ve yenilenemeyen kaynaklardan sağlanmaktadır. Yenilenemeyen elektrik kaynakları olarak petrol ve kömür kullanılmaktadır.

Bu iki ham maddenin işlenmesi ve içerisindeki enerjinin açığa çıkarılmasıyla su tribünleri döndürülerek hareket enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümü sağlanmaktadır. Diğer bir yandan yenilenebilir enerji kaynakları ise Güneş ışınlarını yoluyla paneller sayesinde, rüzgar veya su gücüyle elde edilmektedir. Rüzgar gülleri, solar paneller ve barajlar elektrik enerjisi üretimi için kurulmuş yapılardır.

Kuruluş maliyetleri pahalı olsa da zaman içerisinde ucuz elektrik konumuna gelmektedirler. Üretilen bu elektrik enerjisi evlerimize kadar çeşitli niteliklerde olan kablolar ile dağıtılmaktadır. Bu tedarik işini ise elektrik bayilik sistemi ile yerel bayilikler yürütmektedir. Gelin indirimli elektrik servisinin nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları İle Elektrik

Enerji üretebilmek için yenilenebilir enerji kaynakları da kullanılabilmektedir. Bu tür doğamız ve geleceğimiz için daha sağlıklıdır. Yenilenebilir enerji kaynakların kullanımını artırarak çevremizi koruyabilir ve dünyanın devamlılığını sağlayabiliriz. Bu süreci barajları, solar panelleri, dalga güllerini ve rüzgar güllerini koruyup çoğaltarak sağlayabiliriz.

Kullandığımız bayilerin enerji kaynaklarına bakarak tercihlerimizi değiştirebiliriz. Bu sayede doğal yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artacaktır. Kısaca yenilenebilir enerji kaynaklarını özetlemek gerekirse var olan doğa düzenine aykırı olmayan bir enerji kaynağını ki bu genellikle hareket enerjisidir, elektrik enerjisine dönüştürerek enerji elde edilir.

Yenilenemeyen Enerji Kaynakları İle Elektrik

Bu yol ile üretilen enerjinin boyutu yenilenebilir enerjinin boyutundan daha fazladır ancak, doğaya büyük zararlar verebilmektedir. Petrol ve kömür türevi fosil yakıtların yakılmasıyla elde edilen enerjinin suyu buharlaştırması ve ardından buharlaşan suyun tribünleri döndürmesi sonucu kimyasal enerjinin önce hareket enerjisine sonrasında da elektrik enerjisine dönüştürülmesi sağlanmaktadır.

Bu tür enerji kaynaklarının üreticilerinin önlenemez kontrolsüzlüğü dünyamıza ve geleceğimize zarar vermektedir. Önlemi alınsa dahil bu enerji kaynaklarına bağlı kalmamız gelecekte büyük krizlere neden olacaktır. Ne de olsa petrol ve kömür rezervleri Dünya üzerinde sınırlıdır. Elbet bir gün bitecektir.