Elektrik Satış Bayiliği Kazancı

Ucuz İndirimli Elektrik Enerji Bayiliği

Elektrik işletmelerinin devlet kontrolünden çıkıp özel sektöre transfer olmasıyla birlikte enerji bayiliklerinin adı da sık sık duyulma başlandı. Enerji bayiliği genel olarak elektrik faturası ödenen yerler olarak bilinse de aslında sistem bünyesinde birbirinden farklı şirketlerin olduğu koca bir sektör.

Enerji Bayilik Sistemi

Elektrik piyasalarında yapılan son düzenleme ile serbest tüketici limiti 1.100 kWh olarak belirlenmiştir. Düzenlemeye göre yıl içerisinde 1.100 kWh ve üzeri elektrik faturası ödeyen tüketiciler elektrik hizmetini istedikleri tedarikçiden satın alma hakkına sahiptirler. Elektrik piyasalarında yapılan bu düzenlemeler ile elektrik hizmeti konusunda elektrik bayilik sisteminin ve özel sektörlerin de önü açılmış oldu.

2023 yılı itibariyle elektrik sektöründe birçok lisanslı tedarik şirketleri faaliyet göstermektedir. Bu tedarik şirketlerinin birçoğu Anadolu’nun uzak kesimlerindeki tüketicilere ulaşmak için elektrik bayilik ağları oluşturmaya başladı.

Şu anda sektörde 1 milyon civarında serbest tüketici bulunuyor. Perakende elektrik şirketleri ise bu rakamı arttırmak için portföylerine daha fazla müşteri eklemek istiyorlar. Bu nedenle ülkede bulunan bayilik ağlarını genişletmeye yönelen perakende elektrik şirketleri neredeyse sokak sokak dolaşıp tüketicilere özel sektörden daha indirimli elektrik fırsatı sunuyorlar.

İndirimli Elektrik Hizmeti

Elektrik piyasasının özelleştirilmeye başlamasıyla elektrik tedarik firmalarının da sayısı artmaya başladı. Yeni düzenlemeler kapsamında elektrik kablolarının işletmesinden elektrik şirketleri, elektrik kablolarının onarımı, bakımı ve sayaç okumasından da dağıtım şirketleri sorumludur. Bu kablolar içerisinde yer alan elektriğin tedariği ise elektrik tedarikçileri tarafından yapılmaktadır.

Bu nedenle müşteri ağlarını genişletmek isteyen elektrik şirketleri iş yerlerine, evlere indirimli elektrik hizmeti veriyorlar. Bugün serbest piyasa aracılığı ile elektrik hizmeti daha ucuza satın alınabiliyor. Abone sayılarının artmasını isteyen elektrik şirketleri ülke genelinde bayi ve acenteliklerinin sayısını arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyorlar.