İndirimli & Ucuz Elektrik Avantajları

İndirimli Elektriğin Mahiyeti Ve Avantajları Nelerdir?

Ucuz elektriğin mahiyeti nedir?


Gezegenimizin kıt enerji kaynakları, devlet politikalarını doğrudan etkileyerek toplumların enerjide tasarruf etmelerine yol açmaktadır. Dünyada gıda açısından yeterlilik görünse de enerji kaynakları bol sayılmaz. Özellikle sanayileşme eğilimine giren ülkelerde enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Enerjinin elde edilmesi ise farklı nedenlerden dolayı emtia fiyatlarından etkilenmekte ve kimi zaman aile bütçesini sarsabilen yüksek fiyatlarda oluşabilmektedir. Dolayısıyla enerji piyasasında, kamu yanında özel sektör de elektrik gibi enerji kaynaklarını tüketiciye arz etme yoluna gitmiştir. Bu da bireysel tüketici açısından daha ucuz elektrik imkanı sağlamaktadır. Bu durumu sadece bireysel tüketiciye indirmek de doğru olmaz. Zira enerji fiyatlarının pahalılığı doğrudan üretici olan sanayi sektörlerini de yakından ilgilendirir. Dolayısıyla ucuz elektrikle enerji gereksinimini karşılama endüstri sahalarını yakından ilgilendirmektedir.

Türkiye’de ucuz elektriğin yasal durumu ve pratikteki önemi nedir?

Türkiye’de kanuni mevzuatta yapılan değişiklikler sonrasında elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirme sürecine girdiği görülmektedir. Dağıtım haricinde satış işleri de ayrı bir birim halinde çalışarak özelleştirme kapsamı genişletilmiştir. Buradaki ayrımı ise belirtmek gerekir. Elektrik arz eden çalışma birimleri görevli işletmeler ile özel işletmeler farklı elektrik fiyatları üzerinden bu arzı gerçekleştirir. Görevli işletmeler için geçerli olan ulusal pazardaki cari elektrik fiyatıdır. Ancak bunların alternatifi sayılacak özel işletmeler ise ulusal cari fiyatlar yerine indirimli elektrik fiyatları uygulamaktadır.
Bu açıdan özel elektrik firmalarının diğer seçeneğe göre çok daha uygun fiyatta ve aynı elektrik miktarını aldığını söylemek mümkündür. Üstelik bu ucuz elektrik hizmeti Türkiye’nin her bölgesine eşit olarak uygulanmakta olup kaliteli bir hizmet süreci yaşanmaktadır. Bu ücret farklılığının yanı sıra özel işletme ile görevli tedarikçi arasında şu uygulama aynıdır: Enerji dışındaki bedeller (vergiler) tüketiciye aynen yansıtılır.
Elektrik üretimi ve dağıtımı başlı başına farklı maliyetleri ortaya çıkardığından bu durum maliyet hesaplaması açısından tüketiciye yansıtılmak zorundadır. Bu açıdan özel şirketler de bu bedeli yansıtmak durumundadır. Vergiler dışarda tutulduğunda, birim elektrik tüketimi açısından özel şirketlerin uyguladığı indirimli elektrik ulusal fiyatlara göre daha caziptir. Üstelik ucuz elektriğe geçmek de pratik bir sürece tabidir. Sözleşme süresi boyunca güvenle ucuz elektrik sisteminden yararlanılabilir.

Bayilik Başvuru Formu

  Merkez

  • Adres: Maslak Mah. Büyükdere Cad. No:243 Spine Tower Kat:23 Daire:202-203 Sarıyer – İstanbul
  • Tel: (0212) 273 01 70 – 74 – 75
  • Tel: (0850) 840 10 32
  • Email: info@elektraenerji.com

  Çalışma Saatleri

  • 09:00-18:00

  İnsan Kaynakları

  Şirketimize iş ve staj başvurusunda bulunmak için, info@elektraenerji.com adresine CV’nizi gönderebilirsiniz