Mersin Bayilik & Ucuz İndirimli Elektrik

Mersin’de Elektrik Elektrik Enerji Bayilik Başvurusu
Serbest tüketici kavramı, elektrik piyasası kanunu ile duyulan bir ifade olma özelliğine sahiptir. Yıllık tüketimin her yıl Kurul tarafından belirlenen tüketim değerinden fazla olan tüzel veya gerçek tedarikçilerini seçebilme hakkına sahip olan kişiler serbest tüketici olarak ifade edilebilir. İlk başlarda sınırlı sayıda üreticinin serbest tüketici sıfatına sahip olurken sonradan tüm tüketicilerin serbest tüketici olması hedeflenmiştir. 

Serbest Tüketici Olmak 

Serbest tüketici sayısının hızla düşmesiyle birlikte tüm tüketicilerin serbest tüketici olması hedeflenmektedir. Üstelik serbest tüketici sayısının artmasıyla birlikte elektrik ticareti yapılması da artış göstermiştir. 

Mersin Elektrik Bayiliği Nedir?

Bulunduğu şehirde kendi işini yapmak isteyen girişimciler elektrik enerjisi bayiliği alarak enerji sektörüne giriş yapabilir bu sayede yeni abonelikler alarak kar etmeye başlar. Serbest tüketicilik kavramının da son zamanlarda oldukça yaygın bir hale geldiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Serbest Tüketici Olarak Sahip Olunan Haklar 

Serbest tüketicilerin sahip olduğu haklar bulunmaktadır. Bir önceki takvim yılı içerisinde serbest tüketici limitinin aşılması durumunda elektrik tüketen abonelerin serbest tüketici olma hakkına sahip olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Serbest tüketici ikili anlaşmaların herhangi bir şekilde sona ermesi durumunda bölgede bulunan tedarik şirketlerinin son kaynak tedariğinin kapsamında elektrik enerjisi satın alınabilmektedir.

Serbest tüketici kapsamında bulunan tüketicilerin tedarikçisini seçmeleri halinde ise kurum tarafından yapılan düzenlemelere uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ise çok zaman dilimli ölçümlerin yapılması için elektronik sayaçların tahsis edilmesi gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır.