Rize Yeni Elektrik Abonelik Başvurusu

Rize İnternetten Elektrik Başvurusu

Serbest tüketici kavramı, elektrik piyasası kanunu ile duyulan bir ifade olma özelliğine sahiptir. Yıllık tüketimin her yıl Kurum tarafından belirlenen tüketim değerinden fazla olan tüzel veya gerçek tedarikçilerini seçebilme hakkına sahip olan kişiler serbest tüketici olarak ifade edilebilir. İlk başlarda sınırlı sayıda şirket serbest tüketici sıfatına sahip olurken sonradan tüm tüketicilerin serbest tüketici olması hedeflenmiştir.

 Elektrik Bayiliği Nedir?

Elektrik bayiliği, Türkiye de bulunan elektrik firmalarından bir tanesi ile sözleşme yapılması sonucunda mevcut yerde bulunan elektrik abonelerinin ziyaret edilerek kendi firması bünyesinde yer alan elektrik aboneliğine geçmesi hedeflenmektedir. Bu şekilde elektrik bayiliği alınmaktadır. Serbest tüketicilik kavramının da son zamanlarda oldukça yaygın bir hale geldiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Elektrik Aboneliği Nasıl Açılır?

Elektrik aboneliği almak isteyen kişiler internet üzerinden kolay bir şekilde başvuru yapabilmektedir. Abonelik oluşturmak için ilk olarak tedarikçi web sistesi üzerinden başvuru yapılabilir.

Serbest Tüketici Olarak Sahip Olunan Haklar

Serbest tüketicilerin sahip olduğu haklar bulunmaktadır. Bir önceki takvim yılı içerisinde serbest tüketici limitinin aşılması durumunda elektrik tüketen abonelerin serbest tüketici olma hakkına sahip olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Serbest tüketici ikili anlaşmaların herhangi bir şekilde sona ermesi durumunda bölgede bulunan görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alınabilmektedir.

Serbest tüketici kapsamında bulunan tüketicilerin tedarikçisini seçmeleri halinde ise kurum tarafından yapılan düzenlemelere uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ise çok zaman dilimli ölçümlerin yapılması için elektronik sayaçların tahsis edilmesi gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır.