Samsun İndirimli Elektrik ve Enerji Bayiliği

Samsun’da Ucuz Elektrik ve Elektrik Bayilik Fırsatı

Elektrik tarife fiyatlarının her geçen gün artmasından elektrik kullanıcıları mustarip durumdadır. Elektrik faturalarının çok gelmesi tüketicinin ekonomisini bozmuş durumda. Elektrik faturalarının daha az gelmesi için tüketiciler tasarruf yollarını arıyorlar. Tabi ki kullanımdan tasarruf edilebilir. Ancak kullanımın değişmediği veya fazla olduğu ticari bölgelerde, dükkanlarda ve iş yerlerinde fatura fiyatları elbette yüksek gelmekte.

Bu durumdan pek hoşnut olmayan iş yeri sahipleri nasıl daha ucuz elektrik kullanırım derdinde. İndirimli elektrik gerçekten mevcut mu? Şu anda yasal olarak bazı şartları sağlayan kullanıcılar elektrik aldıkları firmayı değiştirebiliyor ve daha ucuz elektrik kullanma şansına sahip olabiliyor.

İndirimli Ucuz Elektrik Nedir?

Birçok kişinin araştırdığı indirimli elektrik nedir? İndirimli elektrik EPDK’nın yayınlamış olduğu elektrik birim fiyatının daha altında ki elektrik birim fiyatı demektir. Tabi ki elektrik alanının özel şirketlere de açılması ile oluyor. Şöyle ki artık özel elektrik bayileri açan kişiler tükettiği elektrik fiyatını kazanacağı karı hesaplayarak düşürebiliyor.

Artık yasal olarak özel elektrik bayileri açılmasına devlet tarafından izin verilmiş durumda. Bu da aradaki rekabeti arttırıyor. Bu yüzden şirketler kullanıcılarına daha ucuz elektrik sunabiliyor. Bura da karlı olanda elektrik tüketicileri oluyor.

İndirimli Elektrik Nasıl Kullanılır?

Kullanıcıların artık elektrik bayilik değiştirebilmesi ile ucuz elektrik kullanımı söz konusudur. İndirimli elektrik kullanabilmek için öncelikle yasal olarak düzenlenmiş bazı durumları yerine getirmeniz gerekecektir. Burada söz konusu elektrik kullanımınız oluyor. EPDK’nın düzenlemiş olduğu indirimli ve ucuz elektrik sistemini kullanabilmeniz için serbest tüketici adı verilen tüketici hususlarını yerine getirmiş olmanız gerekecektir.

Serbest Tüketici Nedir ve Nasıl Olunur?

Öncelikle serbest tüketici elektrik bayilik değiştirmeye hakkı bulunan tüketici anlamına gelmektedir. Serbest tüketici olabilmek için EPDK’nın belirlemiş olduğu elektrik kullanım ücretinin üzerinde bir elektrik kullanımı yapmanız gerekecektir. Mesela EPDK’nın her yıl hususi olarak belirlediği elektrik kullanım ücreti vardır, siz elektrik kullandığınızda gelen fatura bu ücreti geçiyorsa serbest tüketici olmaya hak kazanıyorsunuz. Her yıl EPDK’nın belirlediği elektrik kullanım tüketimi bir önceki yıla göre daha düşük tutulmaktadır. Bu sayede indirimli ve ucuz elektrik kullanımı yaygınlaştırılmaktadır.