Serbest Tüketici Olma Şartları

Serbest Tüketici Olma Şartları Nelerdir?

Günümüzde aylık elektrik tüketimi 1100 kWh ve üzerinde olan elektrik aboneleri serbest tüketici konumuna girmektedir. Serbest tüketiciler de istedikleri tedarikçiden elektrik satın almakta özgürdürler. Bu konuda tüketici en ucuz elektrik şirketini rahatça seçebilir. Bunun yanında uzun vadeli özelliklere sahip kontratlar yapıp, elektrik piyasasında meydana gelebilecek olan anlık fiyat değişimlerinden çok kolay bir şekilde korunabilir.

Ucuz Elektrik Hizmetleri 

Elektrik abonesi olarak, 1100 kWh ve üzerinde elektrik faturası ödemesi yapıyorsa, bu konuda mutlaka indirimli elektrik fatura hizmetlerinden faydalanmalıdır. Bu konuda serbest tüketici kullandığı ya da abone olduğu elektrik tedarikçisini değiştirerek, bir başka tedarikçi ile anlaşma yapabilir. Bu sayede yıllık olarak kullandığı elektrik kullanım miktarı düşmekte ve tasarruf yapmaktadır.

Serbest tüketici olabilmek için de tek şart alt limit şeklinde belirlenmiş olan tutarın üzerinde bir kullanım yapmak gerekiyor. Genel olarak indirimli elektrik kullanımına sahip olmak için abone olunan elektrik tedarikçisi ile aynı bölgede bulunan başka tedarikçiler karşılaştırılıp, tasarruf edebilecek olan aboneliğe geçiş yapabilir. Bu karşılaştırmalar online bir şekilde yapabilir. Bunun sonucunda indirimli elektrik kullanmaya başlanır.

İndirimli Elektrik Kullanımı

Özellikle elektrik kullanım oranları çok yüksek olan tüketiciler için indirimli elektrik için kaçırılmaz bir fırsat olmaktadır. Bu konuda kullanım oranı yükseldiği zaman tasarruf oranı da o kadar artmaktadır. Tasarruf yapılabilmesi için önce tedarikçiler arasında kıyaslama yapılmalıdır.

Elektrik alımı konusunda serbest girişimciye destek sağlayan birçok farklı elektrik tedarikçisi bulunmaktadır. Bunun yanında elektrik bayilik ile ilgili olarak, başvuru yaptığı zaman herkes bu konuda bayilik alabilir. Tüketiciler indirimli elektrik ile bütçelerini arttırıyor ve girişimci kişilere de iş kazancı sağlıyor. Böylece elektrik piyasası dengelemiş oluyor.