E L E K T R A E N E R J I

Yükleniyor

Telefondan Elektrik Aboneliği Açma & Başvurusu

Telefon üzerinden elektrik abonelik işlemleri için aşağıdaki linkten başvuru formunu doldurabilir veya müşteri hizmetlerimiz üzerinden elektrik abonelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru: https://www.elektraenerji.com.tr/bize-ulasin

Ucuz Elektrik & İndirimli Elektrik & Elektrik Bayilik

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) genelde her yıl tarifelerle ilgili açıklama yapar. Bu tarifelerde belirlenen ücretten daha ucuza fiyatlandırılma yapılıyorsa buna ucuz elektrik denir. Eğer kullanıcı Serbest Elektrik Tedarikçileri tarafından belirlenen indirimli elektrik tarifelerinden belli bir yüzdelik oranla faydalanıyorsa da buna indirimli elektrik denir.

 

Ucuz Elektrik Nasıl Kullanılır?

2000li yılların başlarında içine girilen Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında elektrik alanında yapılandırmalar olmuştur. Bu uyum süreci sayesinde tüketicilerin daha ucuz ve daha kaliteli hizmet alması hedeflenmiştir.

Tüketiciler herhangi bir elektrik bayilik alabilmiş tedarik şirketlerini değiştirip daha ucuza elektrik kullanma imkanı yakalayabilirler.

Ucuza elektrik kullanabilmek yani indirimli elektrik için serbest tüketici olma zorunluluğu vardır.

 

Tedarikçi Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle tedarikçi değiştirebilmesi için tüketicinin en az 200 Türk Lirasından fazla fatura ödüyor olması gerekmektedir. Daha sonra tüketicinin başka bir tedarikçi firma bularak o firmayla karşılıklı sözleşme imzalaması gerekir.

Başvurular her ayın altıncı gününde önceki son iş gününe kadardır. Başvurunuzdan sonraki iş günlerinde de değişim işlemleri tamamlandıktan sonra kişi ucuz elektrik kullanmaya başlar.

Ayrıca tedarikçi değişikliği yaptıktan sonra tüketici, daha önceden ödedikleri güvence bedelini önceki tedarikçisinden geri alma hakkına sahiptir.

 

Elektrikte Tarifeler Nelerdir?

Hizmet verilen abonelik türleri şu şekildedir: Ticarethane veya sanayi. Elektriği tedarik eden şirketler sabit fiyat garantisi, sabit indirim oranı, maliyet bazlı fiyatlandırma gibi tarife imkanlarını tüketiciye sunarlar.

Örneğin sabit fiyat garantisinde, tüketici zam gelse de bu zamdan asla etkilenmez. Tedarikçi firmayla yaptığı sözleşmede belirtilen taahhüt süreci boyunca anlaşmalı birim ile faturası kesilir. Sabit indirim oranında ise, tıpkı sabit fiyat garantisinde olduğu gibi burada da sözleşme yapıldığı esnada tüketiciye sunulan indirimden tüketici, sözleşmede belirtilen taahhüt süresi sonlanana kadar aynı indirimden yararlanır.

Son olarak, tüketiciler tedarikçi firmalarını seçerken dikkatli olmalılar. Tam bir araştırma yapmadan sözleşmeye imza atmamalılardır. Sözleşme yapmaya karar verdikleri firmanın güvenilir olduğundan kesinlikle emin olduktan sonra imzalarını atmalılardır.