Trabzon Yeni Elektrik Abonelik Başvurusu

Trabzon Yeni Elektrik Abonelik Başvurusu Yapma

Mesken, sanayi ve ticarethane elektriği abonelikleri ve kWh başına belirlenen elektrik tarifesi EPDK tarafından belirlenmektedir. Bu anlamda elektrik abonelik işlemleri konusunda yetkili kuruma kullanıcıların gerekli belgeler ile başvurması halinde uygun plan seçilerek tüketicilerin enerji kullanma konusunda periyodu oluşturulmaktadır. Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Elektrik tüketim bedeli EPDK tarafından belirlenen belirli kw/saat üzerinden tüketicilerin aylık olarak kullandıkları elektrik tüketiminin çarpılması sonucunda oluşmaktadır. Bu bağlamda öncelikle mesken, işyeri veya ticarethane olarak türü belirlenmektedir.

Elektrik Faturasında Yer Alan Ödeme Kalemleri Nelerdir?

Ticarethane ve sanayi elektriği farklı alanlar olarak belirlenmektedir. Sanayi elektriği genellikle organize sanayi alanında bulunan ve üretim yapan firmaları kapsamaktadır. Buna göre ortalama bir sanayi elektriği 3,67 TL olarak belirlenmiştir. Yıllık baza EPDK tarafından birim fiyat güncellemesi yapılmaktadır.

Elektrik şirketi bazen elektrik fiyatlama ve düzenlemelerde ücret politikalarında değişikliğe ve çeşitli kampanyalar düzenleyebilmektedir. Bu bağlamda tüketici elektrik aboneliği başvurusu esnasında kendi işyeri veya ticarethanesinde elektrik abonelik aylık elektrik giderinin kwh olarak bildirmesi halinde ortalama kullanım miktarına göre ücretlendirme söz konusu olabilmektedir.

Elektrik faturasında yer alan ödeme kalemlerine bakıldığında;
-Kullanılan enerji birim fiyatı
-Kullanılan enerji kwh
-Elektrik firması dağıtım bedeli
-Katma değer vergisi tutarı
-Elektrik Tüketim vergisi kalemleri yer almaktadır.