E L E K T R A E N E R J I

Yükleniyor

Ucuz Elektrik Nasıl Kullanılır? İndirimli Elektrik Nasıl Alınır

Ucuz Elektrik Nasıl Kullanılır? İndirimli Elektrik Nasıl Alınır

Edison’un elektriği icat etmesiyle bir devrim başlamıştır. Günümüzde elektrik olmadan hiçbir işlem yapılmamaktadır. Elektriğin üretilmesi belli aşamalardan ulaştığı için elektrik ulaştırılan yerlerden de belli bir ücret alınmaktadır. Elektrik tedarik hizmeti özel şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Genel olarak bölge bölge hizmet veren şirketler olduğu gibi Tüm Türkiye ye hizmet veren şirketler de bulunmaktadır.

Bu şirketler arasında da rekabete dayalı bir sistem oluşmuştur. Elektrik fiyatlarına 2022 yılında büyük oranda zam geldiği bilinmektedir. Bu durum aynı zamanda rekabet eden şirketlerin de vatandaşlara ucuz elektrik sunabilme ihtiyaçlarını ortaya çıkarmıştır.

İndirimli Elektrik Kullanmak Mümkün

Faturalardan muzdarip olan tüketiciler de indirimli elektrik kullanabilmenin yollarını aramaktadır. Çünkü artık tasarruf belli bir noktadan sonra işe yaramaz hale gelmiştir. Elektrik tedarikçi şirketleri aldıkları tedarik lisansı ile hizmet sunmaktadır. Belli bir fatura tutarına kadar o bölgenin görevli tedarik şirketinden hizmet almak şarttır.

Ancak belirlenen fiyatın üzerinde fatura ödeyen tüketiciler serbest tüketiciler olarak adlandırılmaktadır. Bu tüketiciler diledikleri elektrik tedarikçisi ile anlaşabilmektedirler. Bir nevi telefon hattını değiştirir gibi elektrik şirketini değiştirebilmektedirler.

Nasıl Şirket Değiştiririm

Faturasıyla elektrik bayilik şirketine başvuru yapabilen serbest tüketiciler kendileri için daha avantajlı olan tedarikçiyle anlaşabilirler. Elektrik firmaları elektrik tedariğinde bazı tarifeler uygulamaktadırlar. Kimi firmalar sabit tarife oluştururken kimi firmalar günü üç zaman dilimine bölerek farklı tarife fiyatları uygulamaktadırlar. Kimileri ise her saat için farklı fiyatlandırma yapmaktadır. Tüketiciler kendileri için en avantajlı tarifeyi sunan elektrik firmasıyla anlaşarak bir nebze de olsa faturalarını düşürebilmektedirler.

Firma Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Rekabet kurulunun oluşturduğu kurallar çerçevesinde kampanyalar sunan firmalarla anlaşma yaparken sözleşmeli olarak yapılacağını unutmamak gerekir. Taahhüt süresini, cayma durumunu dikkatlice konuşarak tedarikçi şirketinizi değiştirme imkanına sahipsiniz. Uygun fiyatlarla anlaşma yapacağınız tüm tedarikçi firmaları karşılaştırdıktan sonra sizin için en uygun olan firmayı seçerek indirimli hizmetlerden yararlanabilirsiniz.