Faaliyet Alanlarımız

YURTİÇİ ELEKTRİK TİCARETİ

Elektra enerji toptan satış lisansı ile serbest tüketicilere elektrik satışı gerçekleştirmektedir. Elektra Türkiye'nin her bölgesinde her ilinde sanayi, ticarethane ve mesken abonelerine elektrik tedarik etmektedir. Elektra Enerji'den sadece uygun fiyata elektrik tedarik etmekle kalmaz, elektrik tedariği ile ilgili sizi ilgilendiren her türlü gelişmeden de tedarik hizmetiniz boyunca haberdar olursunuz. Yurt genelinde yaygınlaşan ağı, müşteri lişkilerinin kalitesi ve özel kampanyalarıyla ön plana çıkan Elektra Enerji, size kazandıran uzun ve güvenilir bir iş ortağı olmak için buradadır. Elektra enerji üretim şirketleri, toptan satış şirketleri ve dağıtım şirketleri ile farklı zaman dilimlerinde ve sürelerde ikili anlaşmalar yoluyla elektrik alım satımı gerçekleştirmektedir. Elektrik üretim kaynaklarının ( doğalgaz, kömür, su, rüzgar, vs.) maliyetleri dönemsel olarak değiştiğinden Elektra en uygun kaynaktan uzun vadeli alımlar yaparak, hem portföyünü optimize etmekte hem de müşterilerine fiyat avantajı sağlamaktadır.

İTHALAT İHRACAT

Elektra enerji mevcut lisansı ile TEİAŞ Enterkonnekte sistemi üzerinden komşu ülkelerden elektrik alıp satma hakkına sahiptir. Türkiye dışındaki enterkonnekte sisteme bağlantısı olan ülkelerin fiyatlarında Elektra’nın maliyetlerini azaltacak ve müşterilerinin tasarruflarını artıracak fırsatlar oluştuğunda Elektra bu fırsatları dönemsel olarak değerlendirmektedir.

VADELİ İŞLEM ve OPSİYON BORSASI (VİOP)

Elektra Enerji, vadeli işlemler borsası üzerinden elektrik forward işlemleri gerçekleştirmektedir. Bu sayede hem kendi maliyetlerini, piyasa fiyat risklerinden arındırmakta ve müşterilerinin de fiyatların aşırı dalgalanmasında korunmasını sağlamaktadır.

ENERJİ DANIŞMANLIĞI

Elektra Enerji, müşterilerinden ve iş ortaklarından gelen talepler doğrultusunda enerji yönetimi, enerji verimliliği, enerji yatırımı ve teknik konularda danışmanlık hizmeti de vermektedir. Bu kapsamda Elektra Enerji ile yeni yatırımlar için piyasa araştırmaları, fizibilite çalışmaları, özel durum inceleme raporları, finansal kaynak araştırması, lisans alınması, tadili, sistem kullanım anlaşmaların yapılması gibi konularda destek alabilirsiniz. Elektra Enerji, elektrik üretim santrallerine hem elektriklerinin satın alınması hem de arz/talep tahminleri, sistem fiyatlarının tahmin edilmesi, optimum fiyat tekliflerinin oluşturulması, dengeleme uzlaştırma faaliyetlerinin yürütülmesi, ciddi bir fırsat kaybına yol açan dengesizlik maliyetlerinin azaltılması, günlük aylık yıllık olarak size özel yönetim raporlama sisteminizin kurulması, elektrik satışında riskin dağıtılarak uzun vadeli sürdürülebilir satış stratejilerinin oluşturulması gibi konularda danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Enerji maliyetlerinizi hem Elektra ile indirimli faturadan, hem de enerji yönetimi hizmetleri ile daha verimli kullanarak minimum noktaya getirebilirsiniz.