Elektriği Daha Ucuza Kullanmak İster misiniz?

Elektriği Daha Ucuza Kullanmak İster misiniz?

Her evin ihtiyacı olan, zamlanan faturalarla tüketicinin canını yakan elektrik derdine çare özel elektrik şirketlerinden geliyor. Özel elektrik dağıtım şirketleri genel dağıtımdan daha ucuz elektrik iletimi vadediyor.

Kullanıcıya Özel Tüketim Tarifeleri

Kullanıcıların tüketim alışkanlıklarına göre oluşturulan tarifelerle faturalarda indirim vadeden firmalar, serbest tüketici için kullanım saatleri ve şekli üzerinden tarifeler oluşturuyor. Kişiye özel olarak şekillenen veya mevcut tarifelerden en uygununun seçimi ile belirlenen formlar, ay sonunda faturalarda indirim olarak kullanıcılara yansıyor.

 İndirimli elektrik nasıl alınıyor?

daha ucuz elektrikElektrik bayiliği veya çağrı merkezi üzerinden bilgi ve alım yapılabilen sistem, abonelik üzerinden işliyor. Her firma farklı şartlar belirlerken yıllık elektrik tüketim 3.600 kWh ve üzeri olan veya yeni dönemde bu seviyede tüketimi taahhüt eden herkes sistemden faydalanabiliyor. Aylık fatura bedeli KDV dahil edilerek ortalama 120 TL olan kullanıcılar bu şartı yerine getirebiliyor. Serbest tüketici limiti EPDK standartları gereği 3.600 olarak belirleniyor. Her kullanıcı düzenlemeler gereği her kullanıcının kendi tedarikçisini seçme hakkı bulunuyor.

Tüketicilerin elektrik sayaçlarının akıllı olması şart koşulurken, değişiklik için önceki tedarikçide borcunun yer almaması gerek olarak sunuluyor. Süreç içinde elektrikte hiçbir kesinti olmaksızın sadece teknik ve bürokratik işlemlerle tedarikçi değişimi gerçekleşiyor. İleride yapılacak zamlar vb. göz önüne alındığında elektriği eski tedarikçiden daha yüksek fiyata kullanma endişesi tüketicileri kaygılandırıyor, firmaların taahhütleri gereği TEDAŞ’tan daha yüksek fiyata elektrik dağıtımı yapma imkânı ise bulunmuyor. Mesken, ticarethane ve sanayi tüketimi için farklı belgelerle başvuru yapılabilirken gerekli belge ihtiyaçları çağrı merkezleri üzerinden öğrenilebiliyor.

Değişimin ardından fatura e-fatura veya eski tip kâğıt baskısıyla hard copy olarak kullanıcılara bildirilebiliyor. Bildirimin ardından standart elektrik faturalarındaki gibi belirlenen süre içerisinde ödeme yapılması bekleniyor. Fatura ödemesi geçilen firmanın anlaşmalı olduğu banka şubeleri üzerinden online olarak veya şubeye giderek yapılabiliyor. Özelleşen elektrik dağıtımının denetimi devlet tarafından gerçekleştiriliyor.

Avrupa Birliği’ne uyum yasaları çerçevesinde gerçekleşen özel dağıtım sistemi, güven içinde kullanılarak yasal haklar korunmaya devam ediyor. Özel şirketlerin varlığı rekabet gereği avantajları artırırken, bu avantajlardan, tarife ve fırsatlardan tüketicinin faydalanması sistem sayesinde mümkün oluyor.

Comment (1)

  • İbrahim Pehlevan Reply

    Ben ucuz elektrik almak istiyorum engelliyim bana ayrekten indirim varmi

    Şubat 13, 2019 at 3:41 pm

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.